Templomkert Családi Piknik és Piac

– a kőszegi gyülekezet sajátosságaival fűszerezve

Ami adott volt: egy kisvárosi gyülekezet, melynek össze­szokott közössége már sokszor bizonyította szer­vező­képességét, akár Szélrózsa találkozóról volt szó, akár Vasi Hálaadónapról vagy Határátlépő Fesztiválról. Adott volt a templom körüli park és az Evangélikus Mező­gaz­dasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakképző Iskola sportpályája, ahol május 8-án vasárnap már kora reggeltől nagy volt a sürgés-forgás.
A fellépők közül két művészeti csoport szintén ismerős volt a kőszegieknek: a Dance Jam Tánccsoport és a Haj­nal­csillag Néptáncegyüttes.
Erre az alapra épült fel a Templomkert Családi Piknik színes és minden korosztályt megszólító programja Húsvét utáni 6. (Exaudi) vasárnapon, a Misszió vasár­napján.
Ezen a napon egyetlen közös istentiszteletre gyűltünk össze, hogy Isten igéjét hallgassuk Péter apostol első levele alapján: „Amilyen lelki ajándékit kaptatok, úgy szolgáljatok azzal egymásnak, mint Isten sokféle kegyel­mének jó sáfárai.” (1Pt 4,10).
Az istentisztelet liturgiája a heti rendszerességű családi-istentiszteleteken megszokott volt, így a legkisebbek is énekelni tudták a számukra ismerős énekeket. Rendhagyó volt az istentisztelet azért is, mert két prédikáció hangzott el, ráadásul egyszerre – a Szeretetotthon konventtermébe mentek át a picik és a kicsik a főének alatt, ahol Zsóri-Ments Orsolya hirdette számukra az igét. Jó volt látni, hogy bár nagyon sokan átmentek a Szeretetotthonba, mégis sokan maradtunk és Baranyayné Rohn Erzsébet igehirdetésén keresztül szólt hozzánk Isten.
Az istentisztelet után a templom melletti parkban felállított dobogóról köszöntötte a résztvevőket a program egyik fővédnöke, Huber László polgármester. Fontos üzenete volt annak, hogy nem „színpad” volt, hanem egyszerű, alacsony „dobogó”: így nemcsak Rostáné Piri Magda esperes volt közöttünk megnyitójakor, hanem valamennyi fellépő „ott volt velünk együtt közösségben”.
A bográcsokban és fazekakban sok-sok finomság készült: nagy volt a választék, birkapörkölttől kezdve alpesi árpalevesig sokféle egytálételt készítettek a főzőverseny résztvevői. Az ebédért és a süteményekért befolyt adomány a szombathelyi diakóniai munka keretében működő Dr. Bohóc szolgálatot támogatta.
A Templomkert rendezvény egyik célkitűzése, hogy felhívja a figyelmünket a környezetvédelemre és a fenntartható fejlődésre. Ennek jegyében a nap folyamán végig helyi és távolabbról érkezett őstermelők és kézművesek árusították termékeiket. Kapható volt palánta, bor, füstölt húsok és lángos, de tűzzománc ékszerek is.
A délután folyamán egymást követték a programok: Első műsorszámként a Dance Jam Tánccsoport bemutatóját láttuk, majd Kéri György, az első magyar skótdudás hang­szerének hangja töltötte be az egész parkot. Ezután a sport­pályán folytatódott a műsor, ahol a Rolling Country kerekesszékes tánccsoport fantasztikus fellépése követ­kezett. Életörömöt sugárzó, látványos fellépésük sokakat mélyen megérintett.
Vidám nevetéstől volt hangos a tér Csocso bohóc szerep­lése közben: a legkisebbektől a nagymamákig mindenki élvezte az artistaszámokkal tarkított bohóctréfákat. Sokan nem csak nézőként voltak jelen, mivel Csocso bohóc bevonta a közönséget is a műsorba, így igazán családi műsorrá vált fellépése.
A legtöbben a délután folyamán a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes utánpótlás csoportjának műsorakor voltunk, hiszen ahogy Kőszegen ez megszokott, elkísérték a gyerekeket a szülők, testvérek, sőt barátok, osztálytársak is. Közülük sokan maradtak és meghall­gatták a Palinta Társulat interaktív családi koncertjét: „Mit tudjon egy bohóc?” címmel.
Befejezésként a Song for You zenekar muzsikált, amelynek vendége, Müller Péter Sziámi szívhez szólóan énekelte Leonard Cohen dalait.
Kőszegen nem nagyon lehet (igaz, nem is volt cél J) kizárólag evangélikus programot szervezni, még ha akarnánk se, ez is kőszegi sajátosság: előbb-utóbb a katolikus, református és baptista testvérek is megérkeznek, hiszen mindenkinek van evangélikus rokona. Az egyik katolikus testvér a plakátra utalva meg is kérdezte: „Ezt ti már negyedszerre szervezitek és mi eddig nem tudtunk róla?”
A nap során valóban mindenki használta azokat a kariz­mákat, amiket Istentől kapott, hozzátette a saját szeletét a nagy egészhez és a program végén elmondhattuk, hogy a mondás szerint „Kőszegen vagy esik az eső, vagy fúj a szél, vagy harangoznak” – ezen a vasárnapon Istennek hála, a harang szólt.

Martonné Némethy Márti

További képek és videók a napról https://www.facebook.com/Templomkert-projekt-1425492404430317/?fref=ts