Lapszámok         

 

2004. Karácsony - I. évfolyam, 1. szám


Tartalom

 

 


"Szól éjféli üzenet..." - Mitől ünnep az ünnep?

"Itt van a szép, víg karácsony,
Élünk dión, friss kalácson:
mennyi finom csemege!
Kicsi szíved remeg-e?

Karácsonyfa minden ága
csillog- villog: csupa drága,
szép mennyei üzenet:
Kis Jézuska született.

Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhítat
minden szívet átitat.

Pásztorjátszók be-bejönnek
és kántálva ráköszönnek
a családra. Fura nép,
de énekük csudaszép.

Tiszta öröm tüze átég
A szemeken, a harangjáték
Szól, éjféli üzenet:
Kis Jézuska született!

Amikor így december közepén felcsendül Dsida Jenő verse, újra és újra átjár bennünket egy különleges vágy. A gyermekkor után, a titokzatos, rejtelmekkel teli karácsonyesték után. Az érzés után, hogy valami nagy-nagy meglepetés vár ránk az ajtók mögött.
De jó lenne újra így ünnepelni! Vággyal, áhítattal. E nélkül nincs tiszta öröm, e nélkül nincs remegő szív. S félek e nélkül nem hallani az éjféli üzenetet sem. S ha ez nincs, akkor meg egyáltalán mit ér az ünnep? Mit ér a fáradság, a roskadozó asztalok, a nagy halomban heverő karácsonyi csomagoló papírok? Nem marad nyomában más, csak hiány, elégedetlenség, s az óriási űr. Pedig pont ezzel vagyunk már torkig, pont ez az, amiről úgy véljük, tovább már nem bírjuk. Pont ez az, ami helyett elkelne végre valami más.
Tartalom, lényeg, teljesség. Az ajtók megnyílása, a titkok felfedezése.
Jó lenne áhítattal ünnepelni. Csakhogy hiányzik a régi keret, a kályhának ez a melege, a diónak ez az íze, a friss kalácsnak ez az illata. És hol vannak a pásztorjátszók? Mi maradt belőlük? Előre gyártott, tartósított bejgli, parádés televízió műsor, Stille Nachtot játszó kínai mikulások...
Jaj, ha kidobtuk a régivel az éjféli üzenetet is. Mert helyette nincs más. Kevés hozzá a szeretetről, békéről, boldogságról szóló emberi gondolat. Túl sérülékeny, túl törékeny ahhoz, hogy az ünnep alapjaivá váljon. Azt az éjféli üzenetet nem pótolhatja ma sem semmi. Azt az éjféli üzenetet nem lehet lecserélni, mert hogy túlságosan elavult, elkopott. Erre az üzenetre nem lehet azt mondani, nem divatos, ma már más világot élünk. Nem lehet modernre cserélni. Nem pótolható, nem helyettesíthető. Ha nincs, akkor ott marad az űr, és helye, bármivel próbálkozzunk is valójában betöltetlen marad.
Üdvözítő született ma Nektek, aki az Úr Krisztus, a Dávid városában. A jel pedig ez lesz számotokra: találtok egy kisgyermeket, aki bepólyálva fekszik a jászolban.
Jó lenne az ünnepen a friss kalács illatának, a szeretetben megélt pillanatok szükségességének felismerése mellett, azt is felfedezni újra, hogy mindezek alapja az éjféli üzenet. A hír, hogy megszületett a Megváltó. Ez ad igazán értelmet az ünnepnek. És a hétköznapoknak. A jászolban felsíró kisgyermek a keresztet hordozó, a halált legyőző Jézus Krisztus.
Jó lenne, ha az ünnepen nem csupán a régi emberibb, tisztább kereteket próbálnánk becsempészni otthonainkba, hanem ki tudnánk használni ezt az áhítatot arra, hogy érintettjévé váljunk a legnagyobb eseménynek, hogy Megváltó adatott e világnak, s benne található meg az élet értelme, a reménység, a hit, a bizalom, az Isten.
Jó lenne áhítattal ünnepelni, csillogó szemekkel, gyermeki bizalommal, az ajtó mögött ajándék vár ránk. A legnagyobb, a legtöbb.

Baranyayné Rohn Erzsébet

Vissza a tartalomhoz

Építkezzünk együtt!

Mert ráépültetek az apostolok és próféták alapjára, a szegletkő pedig maga Krisztus Jézus, akiben az egész épület egybeilleszkedik, és szent templommá növekszik az Úrban, és akiben ti is együtt épültök az Isten hajlékává a Lélek által. Ef 2, 20-22

Kedves Testvérem!
Most, amikor útjára indítjuk gyülekezeti újságunkat, hogy bekopogtasson sokak otthonába, a fenti apostoli igével szeretném köszönteni a Tisztelt Olvasót.
Az itt élők tudhatják, hogy nem csak az apostol ír a szegletkőről, mint a Krisztusban megjelent biztos alapról, hanem érdekes módon városunk neve is összecseng a "Szegletkővel".
Kőszeg városa nevét ugyanis a legnagyobb valószínűség szerint az egykori Kőszeg - a mai Óház - közelében álló hatalmas szeg alakú sziklatömbről kapta. Itt épült az első vár, hiszen tudták a régiek: biztosan álló házat csak kősziklára érdemes építeni. Jézus Urunk erre hívja fel mindannyiunk figyelmét a Hegyi beszéd ismert mondataiban is. Arra, hogy életünket biztos alapra építsük.
Az újság címlapján található szimbólum is ezt hivatott hirdetni, amelynek rajzolóját talán éppen a fenti igeszakasz ihlette. Hiszen az egyház, a gyülekezet sem épülhet másra, mint a Krisztusban nekünk adatott szegletkőre.
Így építkezhetünk mi is. Úgy, hogy ugyanakkor tudjuk, nem velünk kezdődik a történelem. Mi mások munkájába állunk be, mások munkáját visszük tovább. Így kezdhettük meg magunk is a szolgálatot ez év augusztusában, mint a kőszegi egyházközség új lelkészei.
Hét évvel ezelőtt volt már egy próbálkozás gyülekezetünkben egy hírlevél indítására. A pár alkalommal megjelent "Békesség!" című gyülekezeti hírmondó azonos céllal indult egykor, mint ez a kis újság, amely az akkor megkezdett küldetést szeretné folytatni: hogy ezen - a terveink szerint évente kétszer megjelenő - kiadványon keresztül elérjen olyan emberekhez, akik másként nem hallanak gyülekezetünkről, s mindazokhoz, akik szívesen emlékeznek vissza alkalmakra, eseményekre, és olvasnak hitüket erősítő írásokat.
Az újság egyetlen valódi célja nem más, mint hogy minél többen találják meg életük biztos alapját Krisztusban. Erre az alapra szeretne építkezni a kőszegi "Szegletkő" is, hogy minél többen értsék meg: Krisztus életünk egyetlen biztos alapja. Rá lehet és érdemes építeni! Építkezzünk együtt!

"Építsd fel a templomod, szívemben még üres vagyok, régtől fogva kegyelmedért áhítozom." (Új ének 147.)

Baranyay Csaba

Vissza a tartalomhoz

Gyülekezetünk történetéből

450 éve alakult a Kőszegi Evangélikus Gyülekezet

Majdnem azt írtam a címben: Morzsák gyülekezetünk történetéből. Mert egészet nem ígérhetek, csak részleteket, valóban morzsákat. Egy teljes kidolgozott történetre sem én nem vagyok alkalmas, sem most újra meginduló időközönkénti lapunk. De lassan 10 éve, hogy itt élünk, megszerettem a gyülekezetet és valamit megismertem a történetéből is. Ehhez nagy segítségeim voltak: Chernel Károly régebbről, és dr. Bariska István és dr. Bakay Kornél tudós kortársaink. De sokan mások is, akik szeretik városunk és benne az egyház sorsát, történetét. Tőlük tanultam. Amit leírok, azok tőlük és másoktól összegyűjtött "morzsák". De ha a morzsákat összegyűjtjük, s nem dobjuk el, "összeállhat" valami belőlük, az egészből is. Ezzel a reménnyel induljon el ez a "morzsaszedés a történelemből". Talán másokat is érdekelni fog gyülekezeti múltunk. Kezdjük el Isten nevében!

Az első nyomok gyülekezetünkről

Természetesen mióta városunk létezik, az teljes egészében római katolikus volt. Ennek legrégibb "emléke" a Jakab templom. Egészen bizonyosan nem lehet tudni, mikor építették, talán még a 14. század utolsó, vagy a 15. század első éveiben. Az említett Chernel szerint, ez lehet városunk legrégibb épülete. Itt tehát a város megszületése és kialakulása óta a katolikus egyház élt és erősödött, s ebben a vallásban városunk, mint országunk is egyöntetű volt.
Talán a 15. században történt valami, ami a változások "előszele" lehetett. Nem mindenki tudja, hogy egy ún. "előreformátori" mozgalom ide is elért. Ez pedig a "waldensek" irányzata volt. Wald Péter egy sokkal előbb élő lyoni kereskedő volt, aki az újszövetségi gazdag ifjú történetét olvasva, maga is szegénnyé lett, és az akkori egyház gazdagsága ellen prédikált. Mozgalma szinte egész Európát bejárta, legalábbis nyugaton, középen és délen is! S mi kőszegiek tudunk egy Anna von Güns-ről, tehát egy kőszegi Annáról, akit elfogtak és elítéltek, mert a waldensekhez tartozott. De talán megérintette a környéket egy északról induló mozgalom is, amit szintén régebben Husz János indított el. Itt a környéken is voltak nyomai - elsősorban Sopron vidékén - a "fratres bohemi" vagyis a cseh testvérek közösségének. Mindezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy a változás előszele minket, kőszegieket, és tájunkat is megérintett. S ennek lényege az volt: valaminek történnie kell az egyházban, annak "reformációra", változásra, az eredetihez képest visszaformálódásra, megújulásra van szüksége!
Egy soproni jegyző, Faut Márk írása szerint Kőszegen a reformáció az 1531-es években kezdett "feltünedezni". Ez talán inkább vélekedés volt, de bizonyos alappal is. A kőszegiek akkor komolyan foglalkoztak borkereskedéssel, és így kapcsolatban voltak Ausztriával és Németországgal is. Ennek egy érdekes dokumentuma 1551-ből egy írás, mely szerint I. Ferdinánd király nevében, annak német kormánya a "König" szőlőt (Királyhegy!) eladták Álts Mihály plébánosnak és több kőszegi polgárnak. S itt kell megjegyezni, hogy természetesen a német nyelvet is sokan tudták a város lakói közül, hiszen sokan onnan származtak! De térjünk vissza történetünkhöz. Chernel szerint talán még Jurisics Miklós, az 1532-es várvédő is "együtt érzett" az evangélikusokkal, mindenesetre külföldi rokonai között voltak lutheránusok. De birtokos utódja Weiszpriach János, már evangélikusnak vallotta magát. 1541-ben azok közé tartozott, akik I. Ferdinándnak az "evangélikus rendek" kéréseit aláírta. És utána Krotendorfi Teufel Kristóf lett a vár kapitánya, aki szintén a lutheri irányhoz tartozhatott. S nála, álljunk meg.
Fennmaradt ugyanis egy tanúvallomás 1578-ból. A vasvári káptalan kihallgatási jegyzőkönyvéből, bizonyos vámszedési jog ügyében. S ebben olvassuk az első nyomot gyülekezetünk megszületéséről. Rövidítve és a számunkra lényeges rész így hangzik: "Tisztelendő Simon presbyter újvári birtok concionatora, aki az 1550-es évtől, bizonyos Teufel Kristóf várkapitány és K e w s z e g h ura idejében a concionatori tisztbe lépett és Schönnach Ferenc nagyságos úr idejéig itt maradt..."
Ez az első dokumentumunk ebből az időből arra nézve, hogy l e l k é s z ü n k volt. A "concionator" latin kifejezést a reformáció hitét valló lelkipásztorokra mondták. S máshonnan tudjuk, hogy első lelkészünk teljes neve: Semlyén Simon volt, aki 1570 körül aztán Németújvárra ment. Lehet tehát, hogy 1531-től kezdett feltünedezni a reformáció, vagyis a kőszegi kereskedők hozták külföldről a reformáció hírét, sőt talán Luther Márton írásait is. Hiszen a kőszegiek el tudták olvasni azokat! S nagy a valószínűsége is, hogy nemcsak értették, hanem a tanítást magukévá is tették. S amilyen egyöntetűen egyek voltak eddig a katolikus hitben, legalább annyira egyöntetűen most a lutheri reformáció irányához vallották magukat. S 1554-ben a várkapitány hívására megérkezett az első evangélikus lelkész.
S hogy ez mennyire "erőszakmentesen" ment itt végbe mindez, arról egy 1554-ből származó dokumentum tanúskodik. Ez pedig arról szól, hogy miután 1550. év óta Kőszegen elterjedt a reformáció, "Álts Mihály katolikus plébános állomását 1554-ben kényszerítve volt elhagyni". s "az egyházi teendőket az ágostai hitvallású lelkésznek engedte át." Chernel, aki ezt a dokumentumot idézi, itt egy félmondattal "helvét vallású lelkészről" is ír. Véleményem szerint itt egy kis keveredésről van szó, illetve egy későbbi esemény előre vételéről, amire legközelebb majd rátérünk. Mindenesetre tudjuk, hogy ettől kezdve a mostani Jakab templomban evangélikus istentiszteletek voltak. A katolikusok egy forrás szerint az un. "tábornok-házban" gyülekeztek, de van kutatónk, aki azt állítja, hogy egy darabig ugyanebben a templomban voltak a katolikus misék is az evangélikus istentiszteletek mellett. Mindenesetre az evangélikus gyülekezet születését és városunkban erősödését innen számítjuk. Az erősödés jele volt, hogy lassan ez a templom kicsinek bizonyult, de ez egy későbbi történet lesz majd. S hogy ez a nagy változás simán zajlott le a kőszegiek nagyobb részének kérésére és a plébános - bizonyára szomorú, de belátó tettével - azt egy későbbi dokumentum igazolja. Amikor a templomot aztán visszavette a katolikus egyház 1671-ben, akkor egy beadványt adtak be az evangélikusok, mely szerint "a templomot 117 évvel ezelőtt (1671-117: 1554!) nem erőszakkal vették el, hanem papjaik önként távoztak, s csak miután az pusztán hagyatott, akkor hoztak be a városba lutheránus lelkipásztort." De ez is a későbbi "morzsákhoz" tartozik már, csak a reformáció elterjedésének csendes, de erőteljes bizonyítéka városunkban.
Mindenesetre, mindez idén kereken 450 éve történt városunkban. Érdemes erről ezen az évfordulón megemlékezni, és Istennek megköszönni, hogy megszületett a kőszegi evangélikus gyülekezet is négy és fél évszázaddal ezelőtt.

Keveházi László

Vissza a tartalomhoz

Lelkésziktatás gyülekezetünkben

2004. szeptember 18-án került sor gyülekezetünk megválasztott lelkészeinek Baranyayné Rohn Erzsébetnek és Baranyay Csabának ünnepi istentisztelet keretében történő beiktatására.
Az istentiszteleten Ittzés János püspök a kőszegi gyülekezet egykori lelkésze hirdette Isten igéjét. Az alkalmon szolgált a kőszegi gyülekezet énekkara, valamint a pécsi ifjúság Gospel kórusa.
Az istentiszteletet követő közgyűlésen Koczor Lajos gyülekezetünk felügyelője köszönetét fejezte ki az elmúlt év kitartó szolgálataiért Keveházi László és Keveháziné Czégény Klára, valamint Dr. Varga Gyöngyi lelkésztestvéreknek, akik sokat segítettek az átmeneti időszakban a gyülekezeti szolgálatok elvégzésében.

Vissza a tartalomhoz

Közös terveink

Kedves Testvérek!
Talán nem minden gyülekezeti tag tud, vagy hallott arról, hogy az egyház a korábban államosított ingatlanjait visszaigényelhette, illetve azokat pénzbeli kártalanítással rendezhette. Gyülekezetünk úgy határozott, hogy egy ingatlant természetben kér vissza, a többi ingatlan ügyét pénzbeli kártalanítással kívánja rendezni. Így valósulhatott meg, hogy a természetben visszaigényelt és átalakított épületben jó három éve szeretetotthon működik. A pénzbeli kárpótlásból származó összegből az otthon bővítését szeretnénk megvalósítani úgy, hogy a jelenlegi lelkészlakás valamint a kis konventterem lenne átalakítva a szeretetotthon céljaira. Ezt megelőzően a Zrínyi úton lévő kollégium melletti telek beépítésével gyülekezetünk új parókiát (lelkészlakás), lelkészi irodát, és egy nagyobb, valamint egy kisebb közösségi teremet magába foglaló gyülekezeti ház építését szeretné megkezdeni.
Az építkezés az Országos Egyházzal közös beruházásban folyik majd, mivel az új épület másik részén az egyházi iskola bővítése valósul meg. A gyülekezet közgyűlése felhatalmazta az elnökséget a szükséges intézkedések megtételére. A tervek elkészítésével és annak engedélyezésével az építkezés 2005-ben reménység szerint elkezdődhet, és várhatóan 2006-ban befejeződhet.
Terveink, és elképzeléseink között szerepel a Gyöngyös utcai épülettömb külső tatarozása, a torony tetőszerkezetének szükség szerinti javítása, majd templomunk külső és belső tatarozása is.
Isten adja, hogy terveink, szándékaink megvalósuljanak!
Minden testvéremnek Istentől megáldott Karácsonyt és békés boldog Új esztendőt kívánok!

Koczor Lajos
gyülekezeti felügyelő

Vissza a tartalomhoz

Békesség Néktek a Békesség házában!

A Kőszegi Evangélikus Szeretetotthon építésének gondolata a volt egyházi ingatlanok rendezésével fogalmazódott meg a gyülekezet vezetésében. A konventépület államosított részét természetben igényelte vissza az egyházközség, míg a mellette lévő épületért pénzbeli kártalanítást kért. A kártalanítási összeg átutalása után kezdődhetett el az otthon tervezése ill. kivitelezése. Az épület átalakítása során bebizonyosodott, hogy a kártalanítási összeg nem fogja fedezni a kivitelezés költségeit.
Ekkor határozott arról a Presbitérium, hogy alapítványt hoz létre "A Békesség háza " néven a kitűzött cél megvalósítása érdekében.


Bara Istvánné (Gréti néni) - otthonunk egyik első lakója
 

A gyülekezet tagjainak áldozatkész adakozása, és a felmérhetetlen sok társadalmi munka meghozta gyümölcsét, így a szeretetotthon 2001. április 2-án kezdhette meg működését. Otthonunk az időskorúak számára nyújt személyes gondoskodást, emelt szintű ellátást. Az engedélyezett férőhelyek száma 21 fő. Jelenleg 18 fő ápolását- gondozását végezzük. Ebből 16 nő, és 2 férfi a gondozottak száma.
Az otthonban 13,5 négyzetméteres egyágyas szobák állnak a lakók rendelkezésére, amelyet ki-ki igény szerint a saját bútoraival rendezhet be. A szobák egy részéhez saját fürdőszoba tartozik, vagy pedig két szobához egy közös fürdőszoba került kialakításra.
A lakók saját szobájukon kívül az intézmény közösségi helyiségeit használhatják napközben. Ilyen az intézmény társalgója, étkezője, konventterme. A szeretetotthont övező udvar és park a jó levegőt, a pihenést és a sétát biztosítja.
A gondozottak egész napos, folyamatos ellátását 6 fő szakképzett ápoló-gondozó személyzet biztosítja. Egy fekvő, három tolókocsis lakónk van. A többiek fennjárók, ők csak részleges segítséget igényelnek mindennapi életvitelükhöz.
A lakók átlagéletkora 78 év. A legfiatalabb lakónk 61 éves, a legidősebb 90 éves.
Gondozottaink különféle egyházi alkalmakon vehetnek részt felekezeti hovatartozástól függetlenül: áhítaton, bibliaórán, istentiszteleten. Katolikus vallású lakóinkat havonta egyszer meglátogatja a katolikus káplán, és áhítatot tart számukra.
Az Otthon életét színesebbé teszik a különböző rendezvények: születés- és névnapok közös ünneplése, zenedélután, filmvetítések, társasjáték és kártyaparti, ünnepségek, kreatív foglalkozások, közös sütésfőzés, kerti party, közös torna a lakókkal. Tavasztól őszig közös sétákon, kirándulásokon is részt vehetnek lakóink.
Jövőbeni terveink között szerepel a szeretetotthon bővítése.
A jelenlegi lelkészlakás és konventterem helyén újabb szobákat szeretnénk kialakítani. Előreláthatólag így 10-15 férőhellyel bővülne az intézmény.

Freyler Ernőné

Vissza a tartalomhoz


Visszatekintés 2004-re

"Irgalmas és kegyelmes az Úr, türelme hosszú, szeretete nagy"

A 103. Zsoltár szavait olvasva álljunk meg egy pillanatra, s tegyük le a lassan végéhez közeledő esztendőt Urunk kezébe.
Ez a megállás emlékeket idéz fel bennünk. Örömet. Boldog perceket. Új életet. Induló közös utat. Kereszteket, fájdalmat és könnyeket.
Milyen jó lenne megszabadulni, meg nem történtté tenni a mögöttünk lévő évet. Milyen jó lenne örökre megtartani, mindig azt megélni, ami már a múlté.
Akármelyik oldalon állunk is, akár jóban, akár rosszban volt inkább részünk, egy biztos: Valaki mindig ott állt mellettünk. A Szerető Isten, irgalmával, és türelmes jelenlétével bátorított, erősített bennünket.
Nemcsak a saját életünkkel állhatunk meg Isten színe előtt, de egész gyülekezetünk örömét és fájdalmát is letehetjük Urunk kezébe az esztendő végén, amikor azokra gondolunk, akik...

...a keresztség szentségében részesültek:
Schwarzmayer Nadja
Pintér Márton
Nemes Kristóf János
Komjáthy Gergő
Marton Zsolt
Mátyus Milán
Császár Dorka Veronika
Seper Noé Krisztián
Oroszvári Katalin Ágnes (felnőtt keresztelés)
Kila István Patrik
Rába Gergő

...házasságukra Isten áldását kérték:
Rába Kálmán és Németh Szilvia
Müller Karl és Mede Helga
Tarczi Tibor és Haramia Annamária
Kenyeri András és Horkay Tímea
Móricz Miklós Márton és Garami Eszter Hajnalka (ökumenikus)
Gérnyi Attila és Prácser Kinga
Móhr János és Dobay Márta (ökumenikus)
Schwahofer Zoltán és Számpli Judit

...a minden halandók útján elmentek:
Snápor Istvánné sz.: Hod Szilvia 77 éves
Holéczius Sándor 80 éves
Kiss József 53 éves
Sugár János 72 éves
özv. Major Sándorné sz.: Ettinger Mária 86 éves
Kiss István 68 éves
Koczor József 79 éves
Sugár Jánosné sz.: Kappel Alice 69 éves
Kiss Józsefné sz.: Kappel Mária 70 éves
Krug Imre 53 éves
Dudás János 74 éves
Szilvágyi Zoltán 46 éves
Bangó Gyuláné sz.: Németh Hermina 79 éves
Seper Ibolya 42 éves
Soproni Ferenc 89 éves
Döbrösi Lajos 84 éves
Asztalos István 81 éves
Kasper Jánosné sz.: Hajba Erzsébet 87 éves
Paár Jánosné sz.: Gergácz Sarolta 84 éves
Helget Meta sz.: Koczor Meta 80 éves
Karner Lajos 89 éves
Mátyus Milán másfél éves korában

A 2004 szeptemberében tizenhat fiatal kezdte meg konfirmációi felkészülését gyülekezetünkben: Gondoljunk rájuk imádságban!
Albert Nikoletta Németh Genovéva
Albert Zita Paár Eszter
Hortobágyi Alexia Paár Mónika
Horváth Ernesztina Proks Martin
Horváth Ervin Széles Szilveszter
Horváth Szilárd Torda Ádám
Kenyeri Petra Tóth Gábor
Koczor Bálint Zsótér Petra

"Légy mindhalálig támaszom,
Év év után ha szárnyal!
Segíts meg minden új napon,
A Jézus vére által!

Így mindhalálig zenghetem,
Hogy megsegít jó Istenem,
Mint eddig megsegített!"
(Ev. ÉK. 349. ének)

Vissza a tartalomhoz

Gyerekeknek

Egyszer az állatok gyűlést tartottak. A róka megkérdezte a mókust:
- Neked mit jelent a Karácsony?
A mókus így felelt:
- Az én számomra egy szép fa, sok-sok fénnyel és az ágakra aggatott édességgel, amit elropogtathatok.
A róka így folytatta:
- Az én számomra természetesen jó szagú libasült. Ha nincs jó kis libasült, nincs Karácsony.
A medve a szavába vágott:
- Mazsolás kalács! Számomra a Karácsony óriási, illatos, mazsolás kalács!
A szarka is megszólalt:
- Szerintem csillogó ékszerek és ragyogó csecsebecsék. A Karácsony szépen fénylő valami!
Az ökör is elmondta a maga véleményét:
- A pezsgő teszi a Karácsonyt! Jó pár üveggel lehajtanék belőle.
A szamár hevesen emelte fel szavát:
- Megbolondultál, te ökör? A Kisjézus a legfontosabb a Karácsonyban. Elfelejtetted?
Az ökör szégyenkezve hajtotta le busa fejét és így szólt:
- De hát az emberek tudják ezt?

Színezd ki a képet!

Karácsonyi kirakat

Zsuzsi vágyakozva nézegette a játékbolt karácsonyi kirakatát. Amikor hazament, megpróbálta lerajzolni, amit látott. Úgy tűnik, alaposan megfigyelte, és pontosan lerajzolta a játékokat. Vagy mégsem? Bizony van néhány hiba a képen, éppen 11. Keresd meg valamennyit!

Segíts a pásztoroknak odatalálni a Kisjézus jászolához!

 

Áldott Ünnepeket, és a feladatokhoz jó szórakozást kíván:

Kóczánné Hetyésy Judit
(a Gyerekrovat szerkesztője)

Vissza a tartalomhoz

Gyülekezeti hírek

  • A nyár elején megtartott "Hittan hét" 50 gyermek részvételével zajlott. Az őrimagyarósdi Egyházmegyei táborban, és a Szélrózsa találkozón 15 fiatal vett részt az idei évben.
  • Július 30-án a finn Exit zenekar adott koncertet Pekka Simojoki vezetésével a kőszegi templomban.
  • Szeptember 12-én ökumenikus úrvacsorai istentisztelet volt Kiszsidányban a római katolikus templom előtti téren.
  • Szeptember 18-án került sor gyülekezetünk új lelkészeinek, Baranyayné Rohn Erzsébetnek és Baranyay Csabának a beiktatására.
  • Szeptember 19-én tanévnyitó istentisztelet volt a kőszegi templomban.
  • Október 9-én Egyházmegyei Ifjúsági és Gyereknap volt Kőszegen.
  • Október 28. és 31. között reformációi sorozatra került sor templomunkban, melyen a református és evangélikus szolgálattevőkön kívül Révész Árpád baptista, és Gyűrűs István adventista lelkipásztorok szolgálatát is hallgathattuk. Az estéről estére való együttlét vasárnap közös úrvacsorával zárult.
  • November 7-én az evangélikus lelkészek által alapított Promise zenekar adott koncertet templomunkban.
  • November 13-án Egyházmegyei Informatikai Napnak adott otthont az Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakközépiskola.
  • November 20-án egyházmegyei közgyűlésre került sor Szombathelyen.
  • November 28-i vasárnapi istentiszteleten Dr. Sakari Häkkinen a kuopioi egyházkerület teológiai titkára hirdette az igét templomunkban. Az ádvent első vasárnapi hagyományos esti istentiszteleten kiosztásra kerültek az asszonytestvérek által készített ádventi ágak, és gyülekezetünk kórusa is szolgált ezen az alkalmon.
  • November 30-án Győrben egyházközségünk elnöksége, valamint Király Csaba igazgatóúr tárgyalást folytatott egyházunk vezetőségével az új gyülekezeti ház és az iskolabővítés közös lehetőségéről.
  • December 2-án Mikulás-váró gyerekdélutánt tartottunk a Konventteremben. A hittanosok és az ifjúság műsorát hallgathatták a nagy számú érdeklődők.
  • December 5-én, Ádvent 2. vasárnapjának délutánján szeretetvendégség volt a Konventteremben, melyen északi testvéreinkkel ismerkedhettünk a diaképes előadás segítségével. Innen együtt mentünk a Jurisics térre, hogy meggyújtsuk az ádventi koszorún a második gyertyát.
  • December 10. és 12. között ádventi evangélizációra került sor gyülekezetünkben. Pénteken este Smidéliuszné Drobina Erzsébet surdi lelkésznő, szombaton férje Smidéliusz Zoltán lelkész, püspökhelyettes hirdette az igét a Konventteremben. A sorozat záró alkalmán, a vasárnapi istentiszteleten szintén Smidéliusz Zoltán hirdette Isten igéjét.
  • December 14-én este Kiszsidányban ádventi estre gyülekeztek össze a község lakói a faluházba.
  • Gyülekezetünk is részt vett az Adventi vásáron, a hittanosok és az asszonytestvérek által kézimunkákkal ill. iratterjesztéssel.
  • December 19-én Ádvent negyedik vasárnapján került sor a hittanosok karácsonyi műsorára a templomban. Este közös ökumenikus szolgálat keretében gyújtottuk meg a negyedik ádventi gyertyát a Jurisics téren, és hallgattuk a karácsonyi evangéliumot az élő Betlehemnél.
  • Az ádventi időben kétszer is szolgált az ifjúság a Gondozási Központ által szervezett együttléteken.
  • December 21-én az év utolsó bibliaóráját karácsonyi hangulatban töltötte a keddi bibliaórai csoport terített asztalok mellett.

Állandó gyülekezeti alkalmaink

Vasárnap
9 óra Istentisztelet,
10.30 Gyerek-istentisztelet (tanévben)
18 óra Esti istentisztelet
Kedd
17 óra Bibliaóra
Szerda
18 óra Német nyelvű istentisztelet;
18.30 Kóruspróba
Péntek
15.30 Konfirmációi óra;
18 óra Ifjúsági óra

Finn csoport érkezik

2005. március 31. és április 3. között a finnországi Hirvensalmi gyülekezetének 10-15 fős munkatársi csoportja lesz gyülekezetünk vendége. Finn testvéreink gyülekezetünk életével ismerkednek majd három napos ittlétük alatt. Az április 3-i istentiszteleten az igehirdetés szolgálatát Pekka Huokuna lelkész végzi.

Tervezett alkalmak 2005. első felében

  • Január 16. és 23. között tartjuk az Ökumenikus Imahét alkalmait Kőszegen.
    Az imahét keretében 2005-ben ökumenikus ifjúsági istentiszteletet is tartunk, előreláthatólag január 22-én, szombaton 18 órától!
  • Új gyülekezeti csoportot szeretnénk életre hívni gyülekezetünkben!
    A Fiatal Felnőtt Kör első alkalmát február 3-án, csütörtökön 19 órától tartjuk. Az aktív dolgozó korosztálynak szervezett alkalmakra szeretettel várunk mindenkit, aki fiatalnak érzi magát, és hordozza a felnőttség terheit.
  • Február 27-én, vasárnap a "Szemek" családi együttes szolgál gyülekezetünkben. 16 órától Szemerei Gábor "Belső szoba" című könyvének verses zenés bemutatóját hallgathatjuk meg, és tekinthetjük meg fából készült szobrait a Konventteremben.
  • Április 10-én, vasárnap 17 órától a Pécsi Evangélikus Ifjúság Gospel kórusa ad koncertet templomunkban. A kórus szolgál a délelőtti istentiszteleten is.

Ünnepi istentiszteleti rend

December 24. péntek, Karácsonyeste:
16 óra istentisztelet
18 óra istentisztelet Kiszsidányban
December 25. szombat, Karácsony első napja:
9 óra úrvacsorai istentisztelet
10.30 óra gyermek-istentisztelet (úrvacsora)
14 óra úrvacsorai istentisztelet Kiszsidányban
December 26. vasárnap, Karácsony második napja:
9 óra Istentisztelet. (úrvacsora)
10.30 óra német nyelvű úrvacsorai istentisztelet
December 31. péntek, Óév:
18 óra istentisztelet
Január 1. szombat, Újév:
9 óra istentisztelet
Január 2. vasárnap:
9 óra istentisztelet (úrvacsora)
10.30-kor gyermek istentisztelet
14 óra istentisztelet Kiszsidányban
18 óra esti istentisztelet
Január 6. csütörtök, Vízkereszt ünnepe:
9 óra istentisztelet
18 óra esti istentisztelet

Köszönjük mindazok segítségét, akik adójuk 1%-át gyülekezeti alapítványunk ill. a Magyarországi Evangélikus Egyház javára ajánlották fel az elmúlt évben. Kérjük, gondoljanak ránk legközelebb is.

"Békesség Háza" Alapítvány
adószáma:
18886700-1-18
Magyarországi Evangélikus Egyház technikai száma: 0035

Vissza a tartalomhoz

SZEGLETKŐ - a Kőszegi Evangélikus Egyházközség lapja.
Megjelenik Kőszegen, évente két alkalommal, 500 példányban.
Kiadja: Kőszegi Evangélikus Egyházközség
9730 Kőszeg, Gyöngyös u. 29., Tel./fax: 94/563-154
Felelős szerkesztő: Baranyay Csaba