Lapszámok         

 

A KŐSZEGI EVANGÉLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG LAPJA
2008. Karácsony - V. évfolyam, 2. szám


Tartalom


"Nem volt számukra hely..."

2006 karácsonyán, az 1956-os forradalom évfordulóján különös karácsonyi üdvözlőlapot kaptunk. Az üdvözlet mellett egy kép volt: halálosan fáradt férfi menekül feleségével, aki karjában kisgyermekét szorítja magához. A kép a menekültek, hontalanok félelmes helyzetére emlékeztetett, amely helyzet nemcsak ötven éve volt időszerű, hanem azóta is, ma is sok-sok ember, család osztályrésze gyűlölködő, békétlen világunkban, akik számára nem volt, vagy nincs hely.

A karácsonyi történet "idillikus" képéhez, szép történetéhez ez a sötét háttér is hozzátartozik. Isten újat akar kezdeni a világ életében: "Isten nékünk adta Fiát, hálás, boldog szívvel imádd" - énekeljük egyik karácsonyi énekünkben. Az Ige testet öltött, Betlehemben, Mária ölében fekszik az isteni gyermek. De Betlehemben senki sem fogadta be a kis családot, a városon kívül, egy rongyos istálló szalmájában melegítette Mária gyermekét.
Ez a sors Jézust egész életében végigkísérte. Népe nem fogadta be, ahogy ő mondta: "a rókáknak barlangjuk van, az égi madaraknak fészkük, de az Emberfiának nincs fejét hová lehajtania." Kivetettsége a kereszten teljesedett be, Jeruzsálemen kívül, ahol mindenkitől elhagyatva halt meg. János evangélista erről így tesz bizonyságot: "...az övéi közé jött, de övéi nem fogadták be."
Amikor karácsony közeledtével egyre több körülöttünk a fény, egyre nagyobb az igyekezet, hogy gyermekeink, szeretteink ünnepét széppé, fényesebbé tegyük, talán jobban észrevesszük a rászorulókat is, érdemes feltenni a kérdést: értjük-e elfogadjuk-e karácsony valódi üzenetét?
Más szóval befogadjuk-e Jézust, akit Isten értünk, üdvösségünkre küldött? Mert ez karácsony szíve, közepe. Ez a befogadás változást hozhat életünkbe, egész magatartásunkba hétköznapjainkban is.
Legyen karácsonyi imádságunk Luther Márton szép éneke:
"Ó, kedves vendég nálam szállj, bűnömtől ne iszonyodjál, emeld magadhoz hívedet, jer, térj be örök szeretet. Tedd hajlékoddá szívemet, erősítsd gyenge hitemet, hogy el ne felejthesselek, sőt, örökké dicsérjelek."

Keveházi Lászlóné

Vissza a tartalomhoz


A kőszegi gyülekezet szeretetszolgálata
Gyülekezetünk történetéből IX.

Valamikor, talán még gyerekkoromban hallottam, hogy egy jól épített háromlábú szék nagyon biztosan áll. Talán még vannak, akik emlékeznek a régi cipészek háromlábú székére. Könnyen mozgatható, de biztos "munkabázisa" volt a dolgozó cipésznek.
Miért beszélek erről a gyülekezet karácsonyi számában? Hogyan jön ez ide? - kérdezheti valaki. Tudom és vallom, hogy az egyház alapja egyedül Jézus Krisztus. A nemrég lezajlott reformációi ünnep is ezt erősítette. Mégis azt kell mondanom, hogy az örök alapra építve, itt a világban a gyülekezet "három lábon" áll. S az örök és egyedüli alaphoz ez a "három láb" egyszerre szükséges és egymással szemben nem lehet kijátszani őket. Hogy egyszerűen és nyíltan szóljak: az "első láb" az igehirdetés és az istentisztelet. Ha ez elmarad, bizony felborul a "szék" nagyon hamar! Az egyháztörténet régi és közelmúltja erre sok példát mutat. A "második láb" a tanítás és iskola szolgálata. Most, hogy alkalmam volt és van a Dunántúli egyházkerület gyülekezeteivel foglalkozni, sokszor olvastam, hogy előbb építettek iskolát a gyülekezetek, s csak aztán templomot. A gyülekezeteknek fontosabb volt a jövő nemzedék, mint a jelen. Sokszor a történeti kényszerűség is okozta ezt: tanítani szabad volt, de prédikálni bizony nem mindig (ezek voltak és ezek ma is a "filiák", leánygyülekezetek). Más szóval tanítója már volt egy-egy gyülekezetnek, de lelkésze még nem mindig. Erről szólt egyébként az előző fejezet Reményik versével: Ne hagyjátok a templomot és iskolát.
Ma azonban a "harmadik lábról" szeretnék néhány sort írni, ez pedig: a szeretetszolgálat, idegen szóval a diakónia. Történetileg nézve gyülekezetünk szeretetszolgálatának két része volt. Az egyik még ahhoz az időszakhoz tartozott, amikor Kőszegen minden gyülekezeti élet tilos volt. Az 1700-as évek közepéről van szó. A gyülekezetnek temploma sem volt, csak un. "artikuláris" templomban volt szabad nyilvános istentiszteletet tartani. S ebben az időben - mint tudjuk - a környéken az egyedül látogatható evangélikus templom a nemescsói volt. Ennek részleteiben most nem szeretnék belemenni, a lényeg: itt alakult először evangélikus egyházunkban szegény diákok számára "alumneum", ahol a diákok lakhattak és ellátták őket. Sartoris (Szabó) János volt ennek alapítója. Bizony ez is szeretetszolgálat volt, ha "kicsiny magnak" is tűnt. S mi a kapcsolata ehhez a kőszegieknek? Először is az, hogy ha az intézet nemescsói volt, akkor kőszegi bizonyos tekintetben. Hiszen ez volt a "a gyülekezetünk" a nemescsói lelkészek a mi papjaink is voltak. Másodszor pedig
a kőszegi gyülekezet levéltárában őrzünk még ma is egy "Számadó könyvet" erről az alumneumról. S benne a kicsiny adományok egészen 1756-ig, s találunk azokban kőszegi filléreket, adományokat is. Ez pedig azt jelenti, hogy azok a kőszegiek, akik maguk sem voltak gazdagok, találtak módot a szeretetszolgálatra. Sajnos ez az intézmény aztán megszűnt, de mégis jelzés arra, hogy a gyülekezet feladata a szeretetszolgálat is, és ebből már akkor a kőszegiek is megértettek, sőt átéltek valamit.
De a történetnek folytatása van itt Kőszegen is. Szeretnék itt egy képre utalni (magam is nemrégen kaptam meg egy festményben), ami mellett sokszor elmegyünk, csak fel kellene nézni, amikor a Gyöngyös utca 29. előtt haladunk. Erről egyébként már volt szó: a kapu felett magasan egy "timpanon" (háromszög) s ebben: Jézus Krisztus és két kis gyermek. A gyermekek Jézus felé fordulnak, és beléje kapaszkodnak, érdemes a képet tüzetesen megnézni. Ha megszólalna, ezt mondaná: "Engedjétek hozzám a gyermekeket és ne tiltsátok el őket." De itt nemcsak a Jézushoz engedéshez van szó, hanem a Jézusra bízásról is!
A gyülekezet történetében eddig odáig jutottunk el, hogy 1843-ben épült meg az emeletes épület, amely ma is áll. Pontosabban ebben az évben volt ennek a nagy háznak a felszentelése, amely építéséhez az anyagi alap már 1836-ban megvolt. S ebben a házban a lelkészlakások és iskola mellett volt az ún. "Pallisch Intézet", amelynek felavatása 1843. november 20-án volt. Mi volt ez? Egyszerűen: szeretetotthon. Persze nem hasonlított a mostanihoz. Kezdetben három, később hat szegényről gondoskodtak itt, akik nem volt otthonuk, családjuk. S talán kevesen tudják, hogy jegyzőkönyvi nyomok szerint ez az intézet egészen 1917-ig működött, tehát több mint 60 évig. Levéltárunkban ennek is nyoma van: egy másik számadó könyv, amely az adományokról és azok felhasználásáról beszél. Pedig már az első világháborúban vagyunk. Igaz, a lakóiban változott eddigre, már nem felnőttek voltak itt, hanem árva és szegény gyermekek, akik rászorultak a gyülekezet támogatására. - S ehhez jött még: a gyülekezetben mindezek mellett a 20. század húszas éveiben felvetődött egy evangélikus kórház szervezésének, állításának gondolata is. Ez azért nem valósult meg, mert a város is akkor tervezett kórházat, és az evangélikus gyülekezet végül úgy döntött: ezt támogatja, azzal a gondolattal, hogy a rászoruló evangélikus betegek könnyebben bejussanak és gyógyuljanak.
Vagyis, visszatérve az kiinduláshoz: gyülekezetünk "három lábon" állt. Az igehirdetés, a tanítás és a szeretetszolgálat egymás mellett elevenen folyt és élt gyülekezetünkben. Mindehhez jött sokkal később a 2000-es évek elején az új szeretetotthon, a Békesség háza megvalósulása, de ez későbbi, mai történet.
Talán éppen karácsony, és az idei nehezebb karácsony jó, ha nemcsak emlékeztet minket gyülekezetünk szeretetszolgálati múltjára és jelenére. Az igazi karácsony, vagyis inkább Isten megjelent kegyelmének és szeretetének megélése minket is szeretetre és szolgálatra akar indítani kicsiben és nagyban, egyénileg és gyülekezetileg is. S nem volna rossz, ha a mostani szeretetotthonba nemcsak karácsonykor látogatnánk be, hanem jobban szívünkön viselnénk gondjait és többször belátogatnánk azokhoz, akik nem családi körben ünneplik a karácsonyt, vagy élik hétköznapjaikat. Nem ártana elevenebb kapcsolat a gyülekezet tagjai és a szeretetotthon között. Ha ez az írás csak egy valakit is erre indít, akkor nem volt haszontalan emlékezni a "három lábon" álló gyülekezeti és keresztyén életre.

D. Keveházi László

Vissza a tartalomhoz


Hálaadás és új tervek a templomszentelési ünnepen

A kőszegi evangélikus templom - II. József türelmi rendeletének kibocsátása után nem sokkal - 1783-ban épült, belső udvarban, torony nélkül. Több mint száz esztendő után lehetett ekkor újra saját hajléka a kőszegi evangélikusoknak. Bár a 16. században két temploma is volt a gyülekezetnek, hiszen a város akkori főterén, a mai Szent Jakab templom mellé az evangélikusok építették fel a másik templomot (a mai Szent Imre templomot), hogy a német és magyar gyülekezetnek is külön temploma lehessen. Ezeket azonban az ellenreformáció idején vissza-, illetve elvették az evangélikusoktól, és több mint száz évig nem volt szabad protestáns istentiszteletet tartani a városban.
A szomszédos Nemescsóba - mint ún. artikuláris helyre - jártak ekkor
a kőszegi evangélikusok istentiszteletre. S hogy mennyire vágyódtak rá, hogy saját templomuk legyen, arról tanúskodik az a tény, hogy nem kellett fél év sem a jelenlegi templom felépítéséhez. Így 225 évvel ezelőtt, 1783 november 30-án - ami akkor is Ádvent első vasárnapja volt - felszentelték a templomot.
A mostani templomszentelési emlékünnepre a kőszegi gyülekezet meghívta a szomszédos nemescsóiakat is, akikkel azóta is jó kapcsolatot ápolnak a kőszegiek. Számtalan rokoni szál köti össze a két gyülekezetet, a kőszegi iskolákban jó néhányan közös hittancsoportokba járnak. Mindezeken kívül a két gyülekezet kapcsolatában meghatározó szerepe volt az elmúlt években Keveházi László nyugdíjas lelkésznek, egyháztörténésznek, aki az igehirdetés szolgálatát végezte az úrvacsorai istentiszteleten. Énekelt a nemescsói és a kőszegi gyülekezet énekkara, és Kérges Albert zenetanár családi zenekara játszott.
Az ünnep az új gyülekezeti házban szeretetvendégséggel folytatódott, ahol vetített képekkel idéztük fel a 25 évvel ezelőtti 200. templomszentelési emlékünnep eseményeit, amikor is új harang került az 1930-ban épült különálló harangtoronyba. A harangtorony mellé annak idején egy új, jól látható, a jelenleginél nagyobb templom is épült volna, és az akkori elképzelés szerint a mait lebontották volna. Ez az új templom azonban a gazdasági válság miatt soha nem készült el. Így megmaradt a régi templom, és a különálló új harangtorony.


A mostani ünnepen is a magas torony felé fordítottuk az ünneplők tekintetét, hiszen "kőszegi toronyélmény" elnevezéssel elkezdődött az adománygyűjtés a torony felújítására. A tervek szerint nem csupán a megromlott állapotú, és a sisakról potyogó cserepek miatt életveszélyessé vált torony felújítása történne meg, hanem annak valóban élményt jelentő tartalmat is szeretnénk adni.
A torony a belváros legmagasabb pontja, ahová fel is lehet jutni. A városra való kilátás a felső ablakokból önmagában is élményt nyújt. Ezt az élményt szeretnénk megosztani az ide érkezőkkel, és ezzel együtt a gyülekezet történetét is bemutató kiállítást - egy evangélikus toronymúzeumot - alakítanánk ki benne.
A "kőszegi toronyélmény" tehát egyszerre adhatja a lelki, szellemi és testi felfrissülés élményét az ide látogatónak, akik megismerkedhetnek majd a sok mindent megélt gyülekezetünk történetével, életével, és egyben saját életük kilátásait is átgondolhatják a csúcsra való feljutás közben, amellyel a keresztény ember reménységét szeretnénk erősíteni mindenkiben...
Köszönjük az eddig is érkezett adományokat, és szeretettel várjuk a templomba elhelyezett toronyperselybe szánt, illetve számlaszámunkra, valamint alapítványunk számlájára befizetett adományaikat!

Baranyay Csaba

Vissza a tartalomhoz


Vár a világ!
Látogatói kör alakul gyülekezetünkben

A teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését.
De sok mindenre várt a világ az idők folyamán. Ott élt a várakozás érzése az emberi szívekben nemzedékről nemzedékre, az idők kezdete óta. Béke, békesség, jólét, egészség, és még számtalan dolog utáni sóvárgás hatja át életünket ma is. A sok kielégületlennek tűnő vágyakozásunk gyökere nem más, mint az Isten utáni vágy. Hiszen O a teremtőnk, a mi Mennyei Atyánk. Atyánk, akinek gyermekei vagyunk mindnyájan. S mi már tudjuk, hogy gyermekek, Isten fiai vagyunk. De vajon a sóvárgó világ hogyan talál az Atyához? Hogyan tapasztalja meg, hogyan érzi meg, hogy milyen a Mennyei Atyához tartozni?
Úgy, ha a gyermekek sugározzák, és továbbadják az atyai ház légkörét. Szeretetet, békét, türelmet, szívességet és jóságot. Ezekből van ugyanis a legnagyobb hiánya a világban.
Ezért indult el egyházunkban egy kezdeményezés: a gyülekezeti munkatársképzés. Olyan testvérekkel gyűltünk össze a Piliscsabán megrendezett hétvégéken, akik szeretnék segíteni a körülöttük élőket, fiatalokat és időseket. Főként odafigyeléssel, lelki támasszal, esetleg ház körüli segítéssel. Pál apostol így tanít bennünket: Egymás terhét hordozzátok!
Nagy öröm, hogy gyülekezetünkben is többen felismerték, hogy mennyire nagy szükség van erre a szolgálatra. Hiszen eddig is voltak akik bejártak szeretetotthonunk idős lakóihoz beszélgetni, együtt sétálni. Mostanra pedig alakulóban van egy látogatói kör, akiknek szolgálatával a szeretetotthon lakóinak napjait szeretnénk színesebbé, változatosabbá tenni. Szeretettel várjuk a szolgálni vágyók és a szolgálatot igénylők jelentkezését! Teljék meg tartalommal Jézus igéje: Arról ismeri meg a világ, hogy tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást.

Csernus Judit

Vissza a tartalomhoz


2008. július 16. és 20. között
Kőszegen került megrendezésre
a VII. Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozó a Szélrózsa.
Köszönjük gyülekezeti tagjainknak
a találkozó szervezésében nyújtott áldozatos munkáját!
S hogy ne felejtsük el a "Szélrózsa érzést", és ne kelljen két évet várni az újabb találkozóra, ezért

2009. február 28-án
szombaton 9 órától

SZÉLRÓZSA UTÓTALÁLKOZÓ
lesz Budapesten

TÚL A HATÁRON címmel.

Az utazásról, és a konkrét programról érdeklődni lehet a Lelkészi Hivatalban, illetve a gyülekezeti honlapon: koszeg.lutheran.hu
és a Szélrózsa honlapján: www.szelrozsatalalkozo.hu

 

Vissza a tartalomhoz


Gyülekezetünk 25 fős csoportja a mikkeli testvérgyülekezet meghívására Finnországban járt 2008. szeptember 2. és 9-e között. A kép a susiniemi gyülekezeti konferencia-központ tóparti sziklái előtt készült.

Vissza a tartalomhoz


Megjelent és gyülekezeti
iratterjesztésünkben
650 Ft-os áron kapható
a 2009. évi gyülekezeti naptár!
Szeretettel ajánljuk
Testvéreink figyelmébe!

Vissza a tartalomhoz


Miért jó az evangélikus baba-mama kör?

2007 őszétől lelkészeink a gyülekezet óvodás korú és a még fiatalabb tagjait közösséggé kezdték formálni. Gyülekezeti házunkban azóta ovis hittan és baba-mama kör működik, töretlen lelkesedéssel. A baba-mama kör tagjai kéthetente találkoznak.

A kicsikkel és a még kisebbekkel mozdulnak ki az anyukák e kellemes, szeretetteljes közösségbe. Mindenki talál itt magának valami kedve szerint valót. Van, aki csak hasonló sorsú emberek társaságára vágyva került ide, más régi ismerőseivel találkozik szívesen. Az anyukákat megkérdezve mindenki tudott valami jót mondani amiért szeret a baba klubba jönni.

Mivel mindnyájan hasonló cipőben járunk, nagyon sok mindent meg tudunk beszélni, tapasztalatokat, ötleteket adunk-kapunk egymástól. A sok éneklést, közös játékot babáink is egyre jobban élvezik. És ami számomra a legfontosabb: ezeken az alkalmakon úgy vagyunk együtt, hogy tudjuk a másikról, hasonló beállítottságú, gondolkodású, és a közös imádkozás, éneklés még inkább erősíti bennünk az összetartozás érzését.   -Ági
*
Sokat énekelünk és beszélgetünk, anyukák eszmecserét folytatnak, mialatt a gyerekek a nagy játszószőnyegen ismerkednek egymással. Számomra is sok új ismeretet nyújt a foglalkozás, valamint kislányom szocializációját elősegíti. Az egyik alkalomra meghívott előadónk Söpteiné Tánczos Ágnes hasznos tanácsokkal látta el a szülőket a babák testi-lelki fejlődésével kapcsolatban.   -Ildi
*
Minden alkalommal újabb imát, áldást, éneket tanulok meg. Fontosnak tartom, hogy kisfiam számára ne legyen idegen a vallása, a hite erős legyen, hisz élete folyamán sok nehéz pillanaton átsegítheti majd.  -Kriszti
*
Itt jó emberekhez tartozhatunk. Lelkésznőnk szeretetmágnesként gyűjti maga köré az anyukákat akik itt meg tudják beszélni ügyes-bajos, gyerekes-felnőttes dolgaikat, és közben közösséggé formálja nemcsak a nagyokat hanem már a kicsiket is, ami a mai világban különösen fontos. Mára már a babaklub a kislányom nagy boldogsága is, ragyogó szemekkel készül minden alkalomra.  -Márti
*
Jó itt. Beszélgetni, énekelni, elgondolkodni, nevetni, nasizni. Igen, ez a jó a mi gyülekezetünkben, több szálon egy nagy közösségbe tartozunk, mindannyian. Mert van Aki, akik összetartanak minket.  -Helga

Potyondiné Prapatics Márta

Vissza a tartalomhoz


id. Freyler Ernő 1930-2008
Gyülekezetünk egykori gondnokától búcsúztunk

Amikor elcsügged a lelkem, te akkor is ismered utamat - hangzott a 142. zsoltár verse a kőszegi temetőben 2008. szeptember 26-án, amikor gyülekezetünk egy meghatározó személyétől búcsúztunk. Igen, Isten ismerte a gyermekeit nagy szeretettel nevelő családapát, az unokáiért rajongó nagyapát. Ismerte a munkáját precízen végző szakembert, a mindenre ügyelő gyülekezeti gondnokot, presbitertársat, akinél jobban senki sem igazodott el a kőszegi egyházi épületeinkben.
De ismerte a csüggedés óráiban el-elpityeredő, szerettei segítségére szoruló elesett embert is.
Magam már ilyen, erőtlen helyzetében ismertem meg négy évvel ezelőtt Ernő bátyámat. Tehát nem láthattam, csak hallomásból tudom, mennyi mindent tett ez az aktív, mindig szolgálatkész ember családjában, munkahelyén, és a kőszegi evangélikus gyülekezet közösségében egyaránt. De azt gondolom - és ebben egészen biztos vagyok -, hogy legalább annyit, vagy talán még több jót tettek szeretett feleségével az elmúlt öt esztendő alatt akkor, amikor hétről hétre útra keltek és eljöttek az istentiszteletekre, gyülekezeti alkalmakra, ünnepekre, erőt adva ezzel sokak számára. Nem bezárkózva, nem otthon maradva, hanem bizonyságot téve arról, hogy Isten ismer bennünket, és Ot ismerni az élet legnagyobb öröme.
Egy-egy istentisztelet alkalmával ma is keresem az utolsó sor mellé állított kerekesszéket. Aztán arra gondolok, hogy Ernő bátyám számára sem ért véget az istentisztelet. O már ott van az Istent dicsérők karában, és egyszer majd egyesül a két gyülekezet...
Addig is - mi, akik tovább járjuk a földi vándorutat - hálát adunk Istennek azért, hogy adta nekünk id. Freyler Ernő testvérünket!

B.Cs.

A kép a 25 évvel ezelőtti, 200. templomszentelési ünnepre érkezett új harang "beüzemelésekor" készült

Vissza a tartalomhoz


A 2008. esztendő a kazuális szolgálatok tükrében

"Hála legyen Néked mindenért, hétköznapi ünnepért, társakért, csendekért, hála mindenkiért!" (Új ének 112)

A keresztség szentségében részesültek:

Tátrai Áron
Mátyus Mira
Marton Réka (Kiszsidány)
Francsics Anna Fanni
Bokor Gréta
Finta Lilianna
Bokor Gábor
Koczor Tímea
Lokotár Viktória Mira
Randwég Mila Cornelia

...házasságukra Isten áldását kérték:

Korkonai Ernst - Kelemen Andrea
Dömötör Róbert Gábor - Farkas Dalma
Krály András - Berki Andrea Henrietta (ökumenikus)

...a feltámadás reménységében búcsúztunk tőlük:

Seper János 76 év
Oláh Tamás 58 év
Oláh József 65 év
Kiss Lászlóné Lőb Eszter 47 év
Schläffer Józsefné Brückler Erzsébet 88 év
Németh Imre 54 év
Kappel Jánosné Börcsök Gizella 75 év
Jagodits Krisztián 34 év
Döme János 71 év
Réda Jánosné Kuhajda Anna 92 év
Paár János 62 év (temetés Kiszsidányban)
Slankovits Oszkár 81 év
Ladjánszki János 89 év
Rusznyák Ferencné Bánhegyi Anna 84 év
Boros Ferenc 86 év
Schrantz László 57 év
Freyler Ernő 78 év
Schrott Dezső 62 év
Albert Tamás 48 év
Szilasné Barta Irma 72 év

Vissza a tartalomhoz


Köszönjük mindazok segítségét, akik adójuk 1 százalékának felajánlásával segítik egyházunkat, illetve a gyülekezetünkben és szeretetotthonunkban folyó munkát!

Gyülekezetünk Békesség Háza Alapítványa

*
A Magyarországi Evangélikus Egyház
technikai száma: 0035

*
A Békesség Háza Alapítvány
adószáma: 18886700-1-18
bankszámlaszáma: 11747051-20101495

Vissza a tartalomhoz


Gyülekezeti események 2008. második felében

  • Május 18. Konfirmációi ünnep
  • Május 9-10. Az ifjúsági csoport Pécsre kirándult, melynek keretében részt vettek a Pécsi Gospel Kórus jubileumi koncertjén az evangélikus templomban.
  • Június 1. Gyülekezetünkben lelkészjelöltként szolgálatot végző Csitári Boglárka Flóra vizsga-istentisztelete.
  • Június 8. Tanévzáró istentiszteletet.
  • Június 8. Az ifjúság szokásos lékai évzáró kerékpártúrája.
  • Június 15. A 9 órai istentiszteleten Annika Laats észt lelkésznő hirdette Isten igéjét.
  • Június 16-20. Hittanhét
  • Június 26-29. Családos tábor a Balaton partján, Gyenesdiáson a Fiatal felnőtt kör szervezésében.
  • Július 12. Lackner Eszter ordinációja volt templomunkban. A lelkésszé szentelés szolgálatát Ittzés János a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke végezte.
  • Július 13. Gusztáv Adolf Segély vasárnapja, szószékcsere. A 9 órai istentiszteleten Kalincsák Balázs nemescsói lelkész hirdette Isten igéjét, Baranyay Csaba pedig a nemescsói és acsádi gyülekezetben szolgált.
  • Július 16-20. 7. Szélrózsa Evangélikus Ifjúsági Találkozó
  • Július 27. A Magyar Televízió m1 csatornája a Szélrózsa Találkozó záró istentiszteletét felvételről közvetítette. Igét hirdetett: Dr. Szabó Lajos teológiai tanár
  • Július 27-augusztus 3. Országos Kézműves Tábor Kőszegen
  • Július 29. Kincses Veronika operaénekes és Teleki Miklós orgonaművész adott koncertet az evangélikus templomban.
  • Szeptember 2-9. Gyülekezetünk 25 fős csoportja a mikkelii testvérgyülekezet meghívására Finnországba járt.
  • Szeptember 21. Gyülekezeti munkaévkezdő ünnepi istentisztelet.
  • Szeptember 24. A szeptember eleji finnországi gyülekezeti út kiértékelő megbeszélése vetített képes beszámolóval a gyülekezeti házban.
  • Október 4. Egyházmegyei Hittanos Találkozó
  • Október 25. Kőszegdoroszlón a felújított templom és az új gyülekezeti ház felszentelése
  • Október 26. Reformáció 2008. A Biblia-kiállítás megnyitója
  • Október 30. Reformáció 2008. Biblia a képzőművészetben címmel Dr. Lőrincz Zoltán művészettörténész, református lelkész tartott előadást a Zrínyi utcai gyülekezeti házban.
  • Október 31. Reformáció 2008. A református testvérekkel közös úrvacsorai istentisztelet az evangélikus templomban.
  • November 2. Oszi hálaadó istentisztelet.
  • November 8. Egyházmegyei Presbiteri Nap Szombathelyen
  • November 22. Egyházmegyei Konfirmandus Nap
  • November 22. Ádventi kézművesdélután a Zrínyi utcai gyülekezeti házban
  • November 30. Templomszentelési jubileum. Ünnepi istentisztelet és szeretetvendégség
  • November 30. Hagyományos Ádvent esti istentiszteletet tartottunk, melyen kiosztásra kerültek a gyülekezeti asz-
    szonykör által készített ádventi ágak.
  • December 1. Ádventi estek sorozat I. Ádvent a hadseregben. Vendégünk volt Lackner Pál protestáns tábori püspök, dandártábornok
  • December 7. Ádventi gyertyagyújtás a Jurisics téren
  • December 10. Ádventi estek sorozat II. Pásztorélet a gyimesi csángók között. Vendégünk volt Bakay Péter evangélikus lelkipásztor, aki egy évet élt erdélyi pásztorok között
  • December 13. Kié a hatalom? Tamás mise Szombathelyen.
  • December 14. Ádventi szeretetvendégség. Vendégünk volt Manke-Lackner Eszter nagyalásonyi lelkész és férje, Manke Holger. A szeretetvendégség után meggyújtottuk a harmadik ádventi gyertyát a Jurisics térre a református gyülekezet szolgálatával.
  • December 18. Ádventi estek sorozat III. Ádvent a nem létező határon túl. Vendégünk volt Otto Mezmer őriszigeti evangélikus lelkész

Vissza a tartalomhoz


Előttünk álló események

Ökumenikus imahét
2009. január 18. és 25. között

Az alkalmak 18 órakor kezdődnek vasárnap és hétfőn,
illetve szombaton és vasárnap a Jézus szíve plébániatemplomban, keddtől péntekig pedig az evangélikus templomban.

  • Január 23-én, pénteken ökumenikus ifjúsági istentiszteletet tartunk az evangélikus templomban.
  • Január 24-én pedig a 10 éve történt deutschlandsbergi buszbaleset áldozataira emlékezünk a Jézus szíve templomban.
  • Nők Ökumenikus Világimanapja kőszegi alkalmát 2009. március 8-án tartjuk. Mindenkit szeretettel várunk közös alkalmainkra!

Ünnepeljünk együtt Húsvét hajnalán!

Húsvét hajnali istentiszteletre hívogatunk Mindenkit templomunkba április 12-én 5.30 órára. Az istentisztelet után közös húsvéti reggeli lesz a gyülekezeti házban.

  • Egyházmegyei Hálaadó Nap és GAS vasárnap
    Celldömölk, 2009. május 17.
    Sokunkban ott él még a két évvel ezelőtt - első ízben - Kőszegen megtartott hálaadó alkalom emléke. 2009-ben Celldömölkre várják egyházmegyénk népét, hogy nagy gyülekezetben ünnepelhessünk együtt a Gusztáv Adolf Segély vasárnapján. A kőszegi testvérek minél nagyobb számú részvételére számítva kérjük, hordozzuk imádságban ezt az ügyet!

Konfirmáció 2009.

2009. június 7-én, Szentháromság ünnepén 10 órától tartjuk a konfirmációt gyülekezetünkben

 

Vissza a tartalomhoz


Állandó gyülekezeti alkalmaink

VASÁRNAP
9.00
Istentisztelet (ünnepnapon és minden hónap első vasárnapján úrvacsorai istentisztelet)
10.30
Gyerek-istentisztelet (tanévben)

A gyermek-istentiszteleteket
az új gyülekezeti teremben tartjuk.

KEDD
16.00
Gyülekezeti bibliaóra
SZERDA
8.00
Ovis hittan a gyülekezeti teremben
18.00
Német nyelvű istentisztelet (minden hónap első szerdáján)
18.30
Kóruspróba
CSÜTÖRTÖK
10.00 Baba-mama kör (minden második héten)
19.00
Fiatal felnőtt kör (minden második héten)
PÉNTEK
16.30
Konfirmációi óra
 
19.00
Ifjúsági óra

 

Vissza a tartalomhoz


Gyerekeknek

Összeállította: Martonné Némethy Márta

Letölthető oldal


SZEGLETKŐ - a Kőszegi Evangélikus Egyházközség lapja.
Megjelenik Kőszegen, évente két alkalommal.
Felelős kiadó: a Kőszegi Evangélikus Egyházközség
Cím: 9730 Kőszeg, Gyöngyös u. 29. Telefon/fax: 94/563-154
E-mail: koszeg@lutheran.hu Honlap: koszeg.lutheran.hu
Felelős szerkesztő: Baranyay Csaba