Kőszeg 2021-03-07-i közgyűlés

A 2020-as év minden jelentésben és beszámolóban a koronavírus árnyékában megélt esztendőként jelenik meg, így kőszegi gyülekezeti éltünket is erősen meghatározta az a megváltozott élethelyzet, amelybe éppen egy évvel ezelőtt kerültünk. A járvány teljesen átírta a mi közösségünk életét is.
Ez látszik a kazuális szolgálatok statisztikai adatain, hiszen keresztelők maradtak el és esküvőket is rendkívül csekély számmal (3) tartottunk. Ugyanakkor – Istennek hála – a temetések száma is alacsonyabb volt az elmúlt évben, mint azt megelőzően. Mégis hosszú évek után először volt több temetési szolgálatunk (11) kőszegi gyülekezetünkben, mint keresztelés (8).

Istentiszteleti alkalmainkat – a tavaszi karantén időszakot nem számítva – meg tudtuk tartani, többségében rövidített rendben, közös éneklés és úrvacsoravétel nélkül.
Az alkalmakat most is kántorunk, az egyházfi, valamint a soron következő oltárdíszítők és lektoraink szolgálatával készíthettük elő. Mindezen felül a templomtér járványügyi előírásoknak megfelelővé tételében (s ennek kreatív megvalósításában), valamint az igehirdetések írott formában történő eljuttatásában is sokak segítségére számíthattunk, csak úgy, mint a kora nyári és őszi időszakban a családi istentiszteletek előkészítésében, melyeket a templomkertben tartottunk.
A karantén időszakban fiatalok segítségével készítettünk videófelvételeket, valamint a FB-on napi gondolatokat osztottunk meg. Azóta is, többféle módon próbáljuk eljuttatni az igehirdetéseket hittestvéreinkhez. Az igehirdetés hanganyaga minden vasárnap felkerül a honlapra, kinyomtatva eljuttatjuk mindazokhoz, akiknek nincs otthon internet elérhetőségük. Ifjúságunk egy tagjának külön is köszönjük, hogy minden vasárnap videófelvételt készít, melyet szeretetotthonunk lakói 10 órától már meg is tudnak nézni az otthonban.
Különösen jó visszajelzéseket kaptunk az adventi imaösvény készítése kapcsán, melyet sokan jártak végig a templomkertben.

Az istentiszteletek mellett az általános iskolai hitoktatás volt az egyetlen olyan területe gyülekezeti életünknek, amely a tavaszi karantén online időszakát nem számítva folyamatosan működött.
Nagy örömünk, hogy Kutschi Renáta főállású hitoktatóként kezdte meg szeptembertől munkáját gyülekezetünkben. Így az Árpád-házi, a Béri Balog, s a Bersek iskolák mellett a Dr. Nagy László iskolában is tartunk hittanórát.

Más hétközi gyülekezeti alkalmat ritkán tudtunk tartani. Így a bibliaórai közösség, a férfikör, az Emmaus kör, az ifjúság és a gyülekezeti kórus is csupán néhány alkalommal találkozott. Bibliai játszóházat is csak kétszer tartottunk az év elején. Tervezett programokat, gyülekezeti kirándulást, koncerteket kellett lemondanunk, illetve azoknak csak egy része valósult meg kisebb közösség részvételével.
A tanév zárásaként kisebb létszámmal, de tavaly is megszerveztük gyülekezeti napközis hittantáborunkat, a Hittanhetet, melynek részben kiszsidányi imaházunk adott otthont.
A konfirmációi felkészülésben még éppen sikerült a szombathelyi, répcelaki és nádasdi konfirmandusokkal közös tábort megtartanunk tavasszal, de a konfirmációi vizsga már részben online módon kis csoportokban történt. A konfirmációi ünnepet pedig április helyett augusztus végén tartottuk a rokonok és presbiterek jelenlétével.
Szeretetotthonunk az év nagyobb részében zárlat alatt volt, így az átlagosnál is jobban felértékelődtek a heti kétszeri áhítatok, valamint a már említett vasárnapi videós istentiszteletek. Urunknak adunk hálát azért, hogy az otthonban nem történt koronavírusos megbetegedés. Itt kell megemlítenem, hogy a tavalyi évben az év diakóniai munkatársa díjat szeretetotthonunk gazdasági vezetője, gyülekezetünk pénztárosa, Schwahofer Péter kapta meg.

Kiszsidányban a gyönyörű új imaházat és vendégházat gyakorlatilag alig tudtuk használni. Az istentiszteleteken kívül néhány alkalomnak szolgált helyszínéül (férfikör, konfirmandusok, ifjúság, vasi LMK, Evangélikus Középiskola tanárainak évzáró értekezlete). A pihenőházban egyáltalán nem tudtunk fogadni ott alvó vendégeket.
Sikeres pályázatainknak köszönhetően fejeződött be templomunk tetőfelújítása, gyülekezeti termünkbe új vetítő és vetítővászon, illetve laptop került. Programpályázatainkat részben tudtuk csak megvalósítani.
A lelkipásztori látogatások és gyülekezeti tagjaink látogatói szolgálata is minimálisra csökkent, illetve részben telefonos kapcsolattartásban valósult meg.
Gyülekezeti újságunk két száma jelent meg az elmúlt esztendőben is, honlapunk és a gyülekezet Facebook-oldala pedig az eddigieknél is fontosabb szolgálatot végzett.

Köszönjük a Testvérek gyülekezetünket hordozó szeretetét, amely megnyilvánult a szolgálatkészségben, imádságban és az anyagi teherviselésben egyaránt! Isten áldását kérjük további közös szolgálatunkhoz!

B. Rohn Erzsébet és Baranyay Csaba lelkészek